6 porad dla turystów wybierających się nad jezioro

Chyba każdy z nas chociaż raz w życiu spędzał wakacje nad jeziorem. To świetny sposób na wypoczynek, a zarazem takie wyjazdy nie są specjalnie kosztowne. Wystarczy wynająć domek letniskowy i wyposażyć się w chęć do dobrej zabawy. Nie oznacza to jednak, że nie ma rzeczy, na które powinniśmy uważać. Jak dobrze przygotować się do wyjazdu nad jezioro – z rodziną lub ze znajomymi?

6 porad dla turystów wybierających się nad jezioro
  1. Zagrożeniem jest sama woda – spora część jezior jest niestety niesamowicie zanieczyszczona. Dotyczy to także nieco mniejszych i najczęściej niestrzeżonych zbiorników zlokalizowanych na terenie naszego kraju. Znajduje się w nich cała masa bakterii, które mogą być niesamowicie niebezpieczne dla zdrowia. Zawsze dowiaduj się wcześniej czy czasem nie ma zakazu kąpieli ze względu np. na występowanie bakterii coli. Jeśli będziesz uważać, to Twoja wycieczka nie skończy się w szpitalu.
  2. Jeziora bywają również niebezpieczne ze względu na głębokość, a raczej na nieprzewidywane dno. Jeśli dobrze nie znasz konkretnego zbiornika, a nie umiesz pływać, to powinieneś być szalenie ostrożny i wybierać tylko plaże strzeżone. Może się okazać, że masz wody do pasa, a nagle wpadasz w dziurę i nie posiadasz już gruntu.
  3. Nad jeziorami trzeba niesamowicie pilnować dzieci – właśnie ze względu na te spadki wysokości dna, ale nie tylko. Chociaż tu woda jest spokojna i nie ma fal, to wciąż nasz maluch może się utopić. Koniecznie trzeba obserwować dziecko podczas całej zabawy w wodzie! Pod żadnym pozorem nie wolno też puszczać dzieci nad jezioro samodzielnie – dotyczy to też zimy, gdy woda pokrywa się niepewnym lodem, a dzieciaki potrafią mieć bardzo różne, nie zawsze dobre, pomysły.
  4. Jezioro to jednak nie tylko woda, ale również warunki panujące dookoła. Musisz pamiętać, że zbiorniki wodne są świetnym miejscem dla rozmnażania się najróżniejszych owadów, szczególnie komarów. Jeśli planujesz wyjazd nad jezioro, to musisz się zaopatrzyć w jakieś środki, które ochronią Cię przed ugryzieniami.
  5. Domki nad jeziorami warto rezerwować jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, bo latem, albo w czasie długich weekendów, może już nie być wolnych miejsc. Zanim zdecydujesz się na konkretne miejsce, zastanów się też jakiej pogody możesz się spodziewać. Podczas majówki wciąż może być chłodno, a więc w domkach typowo letniskowych, bez żadnego ogrzewania, będziesz mógł zmarznąć. Kwestię noclegów trzeba zatem uzależnić od pory roku. Jeśli planujesz rozbijać namiot, to wcześniej dowiedz się czy będziesz mógł zrobić to „na dziko”, albo czy w danym miejscu znajduje się jakieś interesujące pole namiotowe.
  6. No i ostatnia kwestia, którą często traktujemy jako pewnik. Może się okazać, że zorganizujesz wyjazd nad jezioro, a nad tym konkretnym zbiornikiem wodnym nie będzie żadnej ładnej plaży! Nawet najpiękniejsze jeziora potrafią nie mieć tego typu miejsc do wypoczynku, a jedynie przystań do żeglowania.

Jeziora to wspaniałe miejsca na wakacje, ale nie oznacza to, że nie musisz absolutnie niczego brać pod uwagę podczas organizacji takiego wyjazdu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

23 − 14 =

Scroll to Top