Jezioro Wilczyńskie

Jezioro Wilczyńskie to malowniczy polodowcowy akwen wodny, który wraz z Jeziorem Kownackim i Jeziorem Suszewskim stanowi wspaniałą atrakcję przyrodniczą powiatu konińskiego. Spokojna okolica, otoczenie lasu, piaszczyste plaże i krystalicznie czyste wody sprawiają, że zarówno mieszkańcy okolicznych wiosek jak i przybywający z miasta goście upodobali sobie to miejsce jako cel wiosennych i letnich weekendów. Okolice Wilczyna to urokliwe miejsce, do którego chce się wracać.

Położenie Jeziora Wilczyńskiego 

Jezioro Wilczyńskie jest jednym z malowniczych akwenów, tworzących krainę geograficzną nazywaną Pojezierzem Gnieźnieńskim, położonym w województwie wielkopolskim, powiecie konińskim, gminie Wilczyn i bez wątpienia stanowi największą atrakcję turystyczną tutejszej gminy. To tutaj dzieci przychodzą latem kąpać się wodzie i bawić piaskiem na plaży, tu gromadzą się wędkarze i organizowane są lokalne wydarzenia kulturalne.

Wilczyński akwen jest także położony na samym początku niebiskiego szlaku turystycznego, który ciągnie się dalej aż do Strzelna, zahaczając o miejscowości takie jak Mrówki, Przyjezierze czy Miradz.

Jezioro Wilczyńskie
Jezioro Wilczyńskie

Jezioro Wilczyńskie w statystykach 

Jezioro Wilczyńskie jest polodowcowym jeziorem rynnowym, co oznacza, że powstało na skutek topnienia się wód ustępującego w tym miejscu tysiące lat temu lodowca. Powierzchnia jeziora wynosi 189,5-205,0 ha. Liczby dotyczące powierzchni jeziora nie są jednoznaczne, ponieważ systematycznie zmniejsza się ona w związku z prowadzonym w pobliżu przemysłem wydobywczym, a dokładnie mówiąc na skutek działalności odkrywkowej kopalni węgla brunatnego.

Maksymalna długość jeziora wynosi 5,5 km, zaś w najszerszym miejscu woda sięga zaledwie 0,6 km. W najgłębszym miejscu jezioro sięga aż do 24,9 m, przy średniej głębokości 7,8 m. Wysokość lustra wody wynosi natomiast 99,0 m.n.p.m.

Zaplecze turystyczne Jeziora Wilczyńskiego

Jezioro Wilczyńskie stanowi popularne miejsce spędzania wolnego czasu, dlatego rozwinęła się tu odpowiednia infrastruktura, niezbędna do bezpiecznego wypoczynku i zaspokojenia potrzeb turystycznych. Przede wszystkim utworzono tu strzeżone kąpielisko  (z uwzględnieniem płytkiej strefy dla najmłodszych), nad którym czuwają profesjonalni ratownicy wodni z WOPR.

Zaplecze logistyczne zostało zorganizowane przez miejscową gminę Wilczyn, która przyczyniła się do powstania bazy noclegowej w postaci campingu i pola namiotowego posiadającego dostęp do energii elektrycznej i zaplecza sanitarnego. Nad jeziorem jest także oczywiście duża piaszczysta plaża, a także dodatkowe obiekty w postaci placu zabaw dla najmłodszych, boiska do siatkówki i badmintona.

Jezioro Wilczyńskie dla wędkarzy 

Jezioro Wilczyńskie jest także miejscem, które przyciąga wędkarzy. Dzieje się tak za sprawą malowniczego położenia, w którym siedzenie nad brzegiem wody bądź też na łódce jest prawdziwą przyjemnością. Miłośnicy wędkowania w wodach Jeziora Wilczyńskiego mogą liczyć na obfitość rozmaitych gatunków słodkowodnych ryb. Wśród nich spotykane są między innymi: liny, karpie, płocie, leszcze, karasie, szczupaki a nawet węgorze.

Trasy dla pieszych i rowerzystów

Warto dodać, że dookoła jeziora utworzono trasy rowerowe, które są świetnym miejscem na rodzinne wycieczki na jednośladach. Oprócz turystyki rowerowej otoczenie jeziora sprzyja także pieszym wędrówkom po ścieżkach dydaktycznych i wspominanym, oznakowanym niebieskim szlaku turystycznym.

Zobacz sprawdzone noclegi nad jeziorem. W portalu e-wczasy znajdziesz setki sprawdzonych ofert na wakacje.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 66 = 75

Scroll to Top