Jezioro Lednica

Jezioro Lednica leży na Pojezierzu Gnieźnieńskim pomiędzy Gnieznem i Poznaniem. Przypuszczalnie tu książę Mieszko I przyjął tu chrzest. Obecnie nie samo jezioro przyciąga turystów, co jego otoczenie. Cala regionalna turystyka jest oparta o działalność pierwszych Piastów w tej okolicy.

Jezioro Lednica, autor: Szydzio, licencja CCBY4.0
Jezioro Lednica, autor: Szydzio, licencja CCBY4.0

Jezioro jest położone pomiędzy drogą wojewódzką numer 197 i drogą wojewódzką numer 194. W pobliżu przebiega również droga ekspresowa S5, więc dostęp głównymi drogami jest bardzo dobry. Nad brzegami jeziora jest kilka wsi: Lednogóra, Dziekanowice, Rybitwy, Imiołki czy Waliszewo. Są to miejscowości rolnicze, a nie turystyczne.

Powierzchnia Jeziora Lednica wynosi 348 hektarów, a maksymalna głębokość to 15 metrów. Jezioro zajmuje rynnę polodowcową w kierunku południkowym. Długość jeziora wynosi 7,3 kilometra, a długość linii brzegowej to 22,3 kilometra. Na jeziorze znajdują się cztery wyspy: Ostrów Lednicki (7,5 hektara), oraz dwie mniejsze: Ledniczka, Wyspa Mewia i Kłecko. Wyniki podwodnych badań archeologicznych potwierdziły występowanie kilku średniowiecznych mostów łączących wyspę Ostrów Lednicki oraz sugerują występowanie takich mostów łączących wyspę Ledniczka ze stałym lądem. Obecnie nad powierzchnią wody nie ma po nich śladów.

Ostrów Lednicki

Na wyspie znajduje się stanowisko archeologczne oraz Muzeum Pierwszych Piastów. Na wschodnim brzegu jest parking, biura i sale wystawowe muzeum. Na wyspę prowadzi stąd prom osobowy. Wyspa była zamieszkała już w czasie neolitu. Na jej terenie odkryto pozostałości fortyfikacji i budowli o charakterze pałacowo-sakralnym z czasów Mieszka I, a więc z X wieku. Osada była zamieszkała do XIV wieku.

Wielkopolski Park Etnograficzny

Nad południowo-wschodnim brzegiem Jeziora Lednica znajduje się Wielkopolski Park Etnograficzny. Jest to skansen będący oddziałem Muzeum Pierwszych Piastów. Jest to jeden z największych w Polsce skansensów, namacalnie prezentujący „złotą epokę” wielkopolskiej kultury ludowej. Oryginalne budynki i wyposażenie oraz historyczny rozkład wsi szczegółowo odtwarzają wygląd XIX-wiecznej osady. Jest tu kilka hektarów spacerowej przestrzeni przyjaznej dla rodzin, w tym drewniana architektura, stare odmiany drzew owocowych, zwierzęta i dawne przyrządy rolnicze, kopia ziemiańskiego dworu w stylu barokowym wraz z wyposażeniem i stylizowanym ogrodem. Wszystko to jest ożywiane podczas wielu imprez plenerowych.

Pola Lednickie

Lednickie Pola to miejsce cyklicznie już obchodzonego chrześcijańskiego Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży Lednica 2000. Pierwsze miało miejsce w 1997 roku. To tutaj stanęła słynna Brama Ryba – symbol III Tysiąclecia. Jezioro od północy obchodzi szlak pątniczy, Wielkopolska Droga Św. Jakuba – odcinek szlaku pielgrzymkowego do grobu Św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Miejsce to wybrano na spotkanie, ponieważ według przekazów historycznych na wyspie Ostrów odbył się chrzest Polski. Spotkania odbywają się na początku czerwca i gromadzą około 100 000 ludzi.

Wypoczynek nad wodą

Jezioro Lednica nadaje się także do odpoczynku nad wodą. Najlepsze miejsce to plaża w Dziekanowicach, przy drodze do Muzeum Pierwszych Piastów. Jest tu parking i zadbana piaszczysta plaża. Drugie miejsce znajduje się w Lednogórze. Tu też jest parking. Są toalety i foodtrucki.

Użytkownikiem jeziora jest Gospodarstwo Rybackie Bogucin i do wędkowania niezbędne jest zezwolenie. Występuje tu dość dużo gatunków ryb: okoń, płoć, szczupak, sandacz, karaś i węgorz. Ryb jest dużo, ale przeważnie średniej wielkości. Nie ma tu możliwości wypożyczenia łodzi, więc ci, którzy swojej nie przywieźli muszą łowić z brzegu. Z uwagi na brak pomostów dla wędkarzy może być to problem, ponieważ roślinność wynurzeniowa występuje praktycznie na całym brzegu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 5 =

Scroll to Top