Jezioro Sumin

Jezioro Sumin leży na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim w gminie Urszulin. Aby tam się dostać, należy zjechać z drogi krajowej nr 82 w Urszulinie lub w Świerszczów-Kolonia i kierować się do wsi Sumin. Z Garbatówki do Urszulina prowadzi piękna droga o nowej nawierzchni.
Jezioro ma 91,5 hektara powierzchni. Głębokość maksymalna wynosi 6,5 metra, a średnia 1,5 metra. Co czyni to jezioro stosunkowo dużym i bardzo płytkim. Skutek jest taki, że woda bardzo szybko się nagrzewa, ale i szybko stygnie. Jest to jezioro krasowe, pod względem żyzności zaliczane jezior eutroficznych. Jego otoczenie stanowi torfowisko i podmokły las oraz pas szuwarów. Brzeg jest trudno dostępny. Dno jeziora w większości jest muliste i grząskie z dużą ilością osadów dennych.

Jezioro Sumin
Jezioro Sumin

Plaża nad jeziorem Sumin w Suminie jest jedyną plażą nad całym jeziorem. Niedawno wybudowano nowe pomosty. Jeden dla plażowiczów drugi dla wędkarzy oraz miłośników żeglarstwa. Jest też zadaszenie i miejsce na grill. W lasku za szosą znajduje się kilkadziesiąt prywatnych domków letniskowych. Niestety nie ma jakiejś poważniejszej infrastruktury turystycznej. Nie ma ośrodków wypoczynkowych ani barów. Chociaż w sezonie pojawiają się foodtrucki. W roku 2020 gmina zapewniła opiekę ratowników na całe wakacje.

W 2019 roku przebudowano drogę, utworzono ścieżkę rowerową. Przy plaży wybudowano stanowisko do grilla oraz palenisko. Z wieży widokowej rozpościera się widok na jezioro. Dno kąpieliska opada w sposób łagodny w kierunku środka Jeziora Sumin i dopiero na odcinku około 45 metrów od linii brzegowej osiąga głębokość około 1 metra. Niestety nie ma wygodnego parkingu, a taki by się przydał bo większość plażowiczów przyjeżdża tylko na jeden dzień. Z tego powodu w upalne weekendy jest tu pełno ludzi, a samochody stoją na jezdni.

W jeziorze żyją takie ryby jak: krąp, wzdręga, leszcz, płoć, ukleja. Sporo jest także karpi, linów, karasi srebrnych. Licząc na drapieżniki możemy złowić szczupaka, suma, okonia i sandacza, a także sumika karłowatego, którego jest podobno ogrom, ale trafiają się także duże okazy. Przy bujnie zarośniętym trzciną wypłyceniu, w okolicach przybrzeżnego lasu brzozowego, w miejscu zwanym “brzozową górką” znajduje się dobre łowisko karpia i karasia złocistego, a także sandacza. Na przeciwko plaży są łowiska karasia srebrzystego, lina, drobnego leszcza i kolucha. Zarządcą jeziora jest Polski Związek Wędkarski, Okręg Chełm. Niezbędna jest karta wędkarska.

Jezioro Sumin z drona

1 thought on “Jezioro Sumin”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

42 − = 37

Scroll to Top