Jezioro Olecko Wielkie

Jezioro Olecko Wielkie jest wschodnią granicą dla miasta Olecko. Miejski brzeg został zagospodarowany z poszanowaniem przyrody oraz z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców. To dobre miejsce na wypoczynek na rowerze z uwagi na ścieżki otaczające jezioro.

Jezioro Olecko Wielkie. Fot. J.Kunicki - Olecko. Licencja CCBY 3.0
Jezioro Olecko Wielkie. Fot. J.Kunicki – Olecko. Licencja CCBY 3.0

Aby dojechać nad jezioro trzeba koniecznie jechać do Olecka. Przeciwległy brzeg zajmują lasy i pola. Tam nie ma żadnej zabudowy. Ale wzdłuż brzegu prowadzi ścieżka. Dojazd do Olecka zapewnia droga krajowa nr 65 prowadząca z Białegostoku do Gołdapi. Na południe od miasta powstaje droga ekspresowa S61 zwana Via Baltica.

Jezioro ma powierzchnię 227 hektarów. Maksymalna głębokość to 65 metrów, a średnio 20 metrów. Przez jezioro przepływa rzeka Leda i wpada Mrożanka. Woda w Jeziorze Olecko Wielkie jest zaliczana do II klasy czystości. Północna część jeziora jest znacznie szersza niż południowa – zwana Szyjką.

Nad jeziorem są dwie publiczne plaże. Obie są zarządzane przez władze miasta. W północnej części obok stadionu miejskiego jest plaża miejska i kąpielisko „Skocznia”. Na południu miasta jest ruga plaża zwana „Szyjka”. Przy obu są parkingi, a w sezonie jest ratownik. Miasto zapewnia niezbędną infrastrukturę dla turystów. Są tu hotele, domy na wynajem i kilka barów. Jednak nie jest to typowe miasteczko turystyczne.

Wiewiórcza Ścieżka o długości niemal 13 kilometrów biegnie wzdłuż brzegów Jeziora Oleckiego Wielkiego. Trasa “Wiewiórczej ścieżki” jest urozmaicona i ciekawa pod względem krajobrazowym i przyrodniczym. W kilkunastu miejscach wyznaczono przystanki z tablicami informacyjnymi, na których opisane zostały ciekawe skupiska roślin lub pojedyncze okazy drzew i zwierząt. Ścieżka udostępniona jest pieszym i rowerzystom.

Ingerencja człowieka w rzekę Legę przepływającą przez Jezioro Oleckie Wielkie spowodowała przyśpieszenie procesów eutrofizacji. Na obszarze między pomostami Klubu Wodnego a brzegiem zatoki jeziora powstał atraktor, wskutek czego następuje osiadanie osadów, a więc zarastanie jeziora. W ostatnich latach powierzchnia porośnięta roślinami, a szczególnie trzciną podwoiła się. W znacznym stopniu zmniejszyła się niezamarzająca część jeziora, na której zimują ptaki wodne. Aby nie pogarszać stanu środowiska wybudowano nowoczesną oczyszczalnię ścieków, która działa od 1995 roku.

Oleckie Wielkie jest jeziorem typu sielawowego. Występują w nim leszcz, lin, płoć, okoń, szczupak, wzdręga, stynka, ukleja, karp, troć, sum, jazgarz, węgorz i inne gatunki ryb. Gospodarzem jeziora jest Gospodarstwo Rybackie PZW w Suwałkach. Zezwolenia na połów ryb można kupić w sklepach wędkarskich w Olecku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 12 = 19

Scroll to Top