Jezioro Białe na Pojezierzu Gostynińskim

Jezioro Białe na Pojezierzu Gostynińskim jest jednym z ponad dwudziestu jezior o tej nazwie w Polsce. To konkretne leży na Mazowszu. W tym województwie dominują rzeki, a jezior jest mniej. Z tego powodu warto wybrać się w okolice Gostynina, a zwłaszcza nad Jezioro Białe, które jest najczystsze w okolicy.

Nad jezioro najłatwiej dostać się skręcając z drogi krajowej nr 60, która łączy autostradę A1 przez Gostynin z Płockiem. Droga wojewódzka nr 573 łącząca Gostynin i Nowy Duninów przebiega w odległości 2 kilometry od jeziora. Drogowskazy prowadzą do wsi Białe, ale nie ma ona zwartej zabudowy. Droga lokalna otacza jezioro i pozwala dojechać do wszystkich ciekawych miejsc.

Jezioro Białe na Pojezierzu Gostynińskim
Jezioro Białe na Pojezierzu Gostynińskim

Jezioro ma powierzchnię 150 hektarów. Średnia głębokość wynosi 9,9 metra, a maksymalna aż 36 metrów. Jezioro jest podłużne i rozciąga się południkowo. W zachodniej części jest płytsze i znajduje się tu jedna wyspa. Jezioro objęte jest strefą ciszy – nie można używać silników spalinowych. Woda jest naprawdę bardzo czysta. Gdy nie ma wielu ludzi i piasek na dnie nie jest zmącony, dno widać nawet patrząc z pomostu. Przejrzystość dochodzi do 5 metrów.

Nad jeziorem Białym prawie wszystkie plaże są prywatne i skorzystanie z nich wiąże się z dodatkową opłatą. Za to właściciele oferują miejsca do grilla, stoliki, mają swoje pomosty. Wejść do wody można praktycznie tylko z plaż i pomostów. Blisko plaż dno jest oczyszczone i piaszczyste. Poza plażami jednak brzeg jest obrośnięty trzcinami, a dno porastają bardzo obfite rośliny wodne.

Jezioro Białe cieszy się popularnością nie tylko wśród plażowiczów i miłośników sportów wodnych, ale także wśród amatorów nurkowania. Sesje nurkowania organizowane są w bazie nurkowej przy ośrodku wypoczynkowym Białe Źródła na południowo-zachodnim brzegu jeziora. W tym miejscu dno jezioro zostało zagospodarowane pod kątem amatorów nurkowania: znajdują się tam podwodne konstrukcje, platformy, labirynt z lustrami, a na dnie wypatrzeć można łódź rybacką, a nawet wrak samochodu!

Booking.com

Nad Jeziorem Białym nie ma publicznej plaży. Za to jest wiele prywatnych. Wschodni i zachodni kraniec jest porośnięty lasem, ale cała środkowa część jest zdominowana przez ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe, campingi i prywatne plaże. Oferta jest bardzo zróżnicowana. Ostatnio pojawiają się niewielkie apartamentowce o wysokim standardzie, ale i wiele starszych obiektów ma przyzwoitą infrastrukturę. Na ich terenie często można wypożyczyć sprzęt pływający oraz rowery. Wiele miejsc ma również plażowy bar z przekąskami czy obiadami. To, że zawsze trzeba zapłacić za wejście na plażę ma swoją zaletę. Są tu tylko ludzie, którzy wiedzą po co się tu pojawili. Dzięki temu jest spokojnie i panuje wakacyjna atmosfera.

Użytkownikiem jeziora jest Polski Związek Wędkarski. Do połowu ryb wymagana jest karta wędkarska ważna w tym okręgu. Występują tu takie ryby jak leszcz, płoć, okoń, karp, lin i szczupak. Ryby tu są, ale nie łatwo je złowić w sezonie turystycznym. Konieczna jest łódka. Duże ilości ludzi w wodzie skutecznie utrudniają wędkowanie z brzegu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

41 + = 48

Scroll to Top