Jezioro Zagłębocze – domki, plaża, ryby

Jezioro Zagłębocze znajduje się na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, w powiecie łęczyńskim, gmina Ludwin. Najlepszy dojazd prowadzi z drogi wojewódzkiej nr 820 (Łęczna-Sosnowica). Z drogi należy zjechać w kierunku na Łomnicę, ale właściwie znaki prowadzą już nad jezioro Zagłębocze. We wsi Zamłyniec należy skręcić na południe (znaki na jezioro Zagłębocze) w betonową drogę, która prowadzi na duży parking nad samy jeziorem.

Powierzchnia jeziora wynosi 59 ha, średnia głębokość to 7,3 metra, a maksymalna 23 metry. Dno jeziora jest piaszczyste, dzięki temu woda jest bardzo czysta (pierwsza klasa sanitarna) i przejrzysta. Jakość wody, dobre warunki rekreacyjne i infrastruktura powodują, że jest to jedno z najchętniej odwiedzanych i najwyżej ocenianych jezior Lubelszczyzny.

Około 30% linii brzegowej zajmuje plaża. Dno jest oczywiście piaszczyste, ale sama plaża jest porośnięta w większości trawą. Nad samym brzegiem rośnie wiele sosen, które zapewniają przyjemny cień. Jednak i miłośnicy leżenia w pełnym słońcu znajdą coś dla siebie. Jezioro jest opasane ścieżką dostępną zarówno dla pieszych jak i rowerzystów.

Jezioro Zagłębocze. Autor: Grzegorz W. Tężycki. Licencja licencja CC BY-SA 4.0
Jezioro Zagłębocze. Autor: Grzegorz W. Tężycki. Licencja licencja CC BY-SA 4.0

Jezioro zapewnia niezbędną infrastrukturę. W północnej części jest pole biwakowe, gdzie można rozbić namiot lub postawić przyczepę kempingową, a w części wschodniej jest ośrodek wypoczynkowy, który oferuje nocleg w domkach oraz stołówkę. Oferta gastronomiczna wydaje się wystarczająca. Przy pasażu prowadzącym z parkingu na plażę jak i przy molo są bary plażowe oferujące typową kuchnię wakacyjną, czyli szybkie dania i piwo. Dyskoteki i inne huczne imprezy raczej nie mają tu miejsca.

Jeżeli ktoś planuje połączyć wypoczynek z wędkowaniem to jest taka możliwość. Jezioro Zagłębocze to łowisko płatne. Należy wykupić licencję na połów ryb z brzegu lub ze środków pływających. Można ją nabyć w ośrodku wypoczynkowym na miejscu lub na stornie internetowej Koła PZW Zagłębocze (www.pzw.org.pl/zaglebocze/). Można złowić takie ryby jak płoć, leszcz, szczupak, lin, karaś, okoń, sandacz, sum, węgorz, karp. Wzdłuż brzegu jest kilka pomostów i miejsc gdzie można zwodować łódź. Nie trzeba wchodzić na plażę. W sezonie urlopowym jest dużo wczasowiczów i wędkowanie w ich towarzystwie może nie być komfortowe. Na szczęście miejsca jest dostatek.

Jezioro Zagłębocze jest jednym z najprzyjemniejszych jezior Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Swój urok niewątpliwie zawdzięcza czystej wodzie, dobrej infrastrukturze i wspaniałemu klimatowi. Miłośnicy odpoczynku nad wodą na pewno się nie zawiodą.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

52 + = 53

Scroll to Top