Jezioro Sławskie i jego atrakcje

Jezioro Sławskie to największe jezioro znajdujące się na terenie województwa lubuskiego na Pojezierzu Sławskim. Usytuowane jest w powiecie wschowskim, a dokładniej w gminie Sława. Dojazd do jeziora jest możliwy zarówno samochodem, jak i komunikacją publiczną, korzystając np. z komunikacji autobusowej kursującej do miejscowości Sława. Istnieje także możliwość dotarcia do niego ścieżką rowerową. Są one dwie i prowadzą przez miejscowości Lubiatów – Sława (trasa 10-kilometrowa) oraz Lubiatów – Radzyń (trasa 11-kilometrowa). Jezioro Sławskie ma powierzchnię około 817 hektarów, a jego maksymalna głębokość sięga ponad 12,5 metrów. Czystość tego zbiornika wodnego określana jest jako dobra. Otoczenie jeziora jest bardzo malownicze, z licznymi lasami i łąkami, co jest szczególnie doceniane przez turystów. Jezioro znajduje się w pobliżu miasteczka Sława, a także mniejszych – Radzynia, Lubogoszczy, Lubiatowa i Józefowa.

Jezioro Sławskie

Jakie są największe atuty jeziora Sławskiego?

Jezioro Sławskie oferuje szeroki wachlarz możliwości turystycznych. Ten zbiornik wodny od lat przyciąga rzeszę turystów, nie tylko z województwa lubuskiego, ale z całego kraju. Co na to wpływa? Z pewnością malowniczość krajobrazów, urokliwe widoki, a także możliwość uprawiania różnego rodzajów sportów wodnych, a także rozbudowana baza noclegowa. Znajdują się tutaj liczne kąpieliska odpowiednio przystosowane dla turystów i plaże, w tym główna plaża miejska w Sławie, gdzie można skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego oraz plażowego. Jedną z popularniejszych atrakcji jest 70-metrowa zjeżdżalnia wodna uwielbiana przez najmłodszych, ale także i tych starszych.

Ciekawą alternatywą wypoczynku nad jeziorem jest godzinna wycieczka pełna wrażeń statkiem o nazwie “Lubuszanin II”. Dla wypoczywających dostępne są także liczne parkingi oraz różnego rodzaju punkty gastronomiczne, które serwują pochodzące z regionu ryby w różnej postaci. Do dyspozycji turystów, którzy zdecydują się skorzystać z dobrodziejstw tego największego lubuskiego jeziora, są liczne pensjonaty i kwatery prywatne, a także campingi leśne. Dużym atutem infrastruktury noclegowej jest fakt, iż każdy odwiedzający znajdzie opcję wypoczynku, która będzie odpowiednia dla jego budżetu.

Jedną z większych atrakcji turystycznych w pobliżu jest zespół pałacowy z XV wieku znajdujący się w miejscowości Sława, który został przebudowany w wieku XVI na styl renesansowy. Jezioro Sławskie wraz z przepływająca rzeką Obrzycą tworzy część malowniczego szlaku kajakowego o nazwie Lubuski Szlak Wodny, a jego długość to około 200 kilometrów.

Jezioro Sławskie jest również popularne wśród wędkarzy, oferując bogatą różnorodność ryb, w tym karpie, amury, sandacze i szczupaki. Istnieje możliwość wynajęcia łodzi oraz skorzystania z usług przewodnika wędkarskiego. Ze względu na obfite zarybienie, bardzo często odbywają się tutaj popularne wśród wędkarzy zawody wędkarskie, a także regaty oraz imprezy muzyczne i taneczne na plaży.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 61 = 63

Scroll to Top