Jezioro Niesłysz

Jezioro Niesłysz jest największe na Pojezierzu Lubuskim. Jezioro jest czyste i chętnie odwiedzane. Szczególnie lubią je plażowicze i wędkarze. To dobre miejsce dla turystów, co podkreśla stale rozbudowująca się infrastruktura.

Jezioro Niesłysz
Jezioro Niesłysz

Północna część jeziora jest pochodzenia rynnowego, a południowa morenowego. Linia brzegowa jeziora jest bardzo dobrze rozwinięta. Brzegi przeważnie są wysokie i porośnięte lasem. Ma jeziorze są trzy wyspy: Koziniec, Ostrowie i Lubrza. Powierzchnia jeziora wynosi 486 hektarów. Średnia głębokość to 7 metrów, a maksymalna to 34,7 metra. Długość linii brzegowej wynosi 1700 metrów. Roślinność wynurzona pokrywa blisko 90% powierzchni brzegów. Szerokość pasa roślin wynosi od 3 metrów do nawet 150 metrów. Na początku wieku jezioro zaklasyfikowano do drugiej klasy czystości, ale z ryzykiem degradacji. Badania wykazały zagrożenie wód jeziora przez nadmierną eksploatację turystyczną oraz trudności w oczyszczaniu ścieków wokół jeziora. Jednak najświeższe badania wskazały, że działania zapobiegawcze okazały się skuteczne i obecnie jezioro jest zaliczane do pierwszej klasy czystości.

Na Jeziorze Niesłysz znajdują się 3 wyspy. Na wyspach i przy brzegach legną się ptaki – można tu zobaczyć żurawie, czaple, łabędzie, a nawet orła bielika. Warto zabrać aparat fotograficzny! Widoki są piękne. Zwłaszcza warto podziwiać przyrodę z łodzi lub kajaka ze względu na bardzo rozbudowaną linię brzegową.

Turyści bardzo chętnie tu przyjeżdżają. Głównym kierunkiem są Niesulice i Przełazy. Te miejscowości mają dobrą bazę turystyczną. Łatwo tu o nocleg oraz można znaleźć bar i sklep. Nieustannym zainteresowaniem cieszą się tu ośrodki wypoczynkowe. Jest ich kilka na prawie wszystkich brzegach jeziora. Zapewniają zróżnicowaną ofertę, ale łączy je jedno są dostosowane do współczesnych wymogów. Domki są przeważnie nowe lub wyremontowane. Właściciele starają się zapewnić tak dużo atrakcji, aby nie trzeba było wychodzić poza ośrodek. Są wiec pomosty, zjeżdżalnie, place zabaw, stołówki, czyste plaże i oczywiście opieka wykwalifikowanych ratowników.

W Przełazach znajduje się trzykondygnacyjny, neorenesansowy pałac z końca XIX wieku; wzniesiony przez ród Castell. Budowla za sprawą wież prostokątnych oraz sześciobocznej, zakończonych krenelażem i innych zdobień stylizowana na zamek. Obecnie znajduje się tu Powiatowy Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy.

Na wschodzie Niesulic znajduje się gminna plaża tuz obok kanału Ołobok. Jest tu parking, toalety i budki z jedzeniem. Wstęp jest bezpłatny. Z tego powodu w sezonie są tu prawdziwe tłumy. W szczególności w upalne weekendy może być problem ze znalezieniem miejsca.

Jeziorem zarządza Gospodarstwo Rybackie Zbąszyn. Do połowu ryb wymagane jest dodatkowe zezwolenie. Jezioro Niesłysz to dobry akwen do uprawiania wędkarstwa. Obfituje w dorodną płoć, leszcza, ukleję, karpia, karasia i lina. Z drapieżnych ryb występuje tu okoń, szczupak i węgorz. W głębszych partiach obu jeziora żyje najsmaczniejsza z ryb słodkowodnych – sielawa. Podwodne wypłycenia i mielizny zachęcają do uprawiania połowów spiningowych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

30 − = 28

Scroll to Top