Jezioro Dadaj

Jezioro Dadaj leży na Pojezierzu Olsztyńskim. Znajdziemy je w połowie drogi między Olsztynem a Mrągowem. Jest przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 16, którą można tu dojechać z Ostródy, Olsztyna, czy Olsztynka i drogi krajowej nr 57 prowadzącej z Pułtuska do Bartoszyc. Największą miejscowością w okolicy jest miasto Biskupiec. Jednak nad samym jeziorem nie ma głównej miejscowości turystycznej.

Jezioro Dadaj , autor: Mkulikowski, licencja CCBY4.0
Jezioro Dadaj, autor: Mkulikowski, licencja CCBY4.0

Powierzchnia jeziora Dadaj jest duża. Wynosi 1002 hektary. Maksymalna głębokość to 39,8 metra, a średnia 12 merów. Linia brzegowa jest silnie rozwinięta. W południowej części znajduje się duża i długa zatoka. Na północy zatoka jest mniejsza, kolista, o wąskim wejściu. Dno jest faliste o licznych wzniesieniach, piaszczysto-żwirowe, w zatokach muliste. Zbiornik słabo zarośnięty, roślinność wynurzona porasta linię brzegową nierównomiernie w rzadkich skupiskach. Na jeziorze znajduje się 15 wysp, przy czy największa ma powierzchnie 15 hektarów i prowadzi na nią most. Do jeziora wpływają: Biesowa Struga, Czerwonka i Dymer, wypływa natomiast rzeka Dadaj, kierująca się dalej do Jeziora Tumiańskiego i jeziora Pisz.

Dwie plaże są publicznie dostępne: w południowej części wsi Wilimy i w Rukławkach. Obie są nieduże i nie maja charakteru masowej turystyki. To raczej miejsca kameralne. Poza nimi jest wiele kwater agroturystycznych, które mają własne zejście do wody lub pomost dla wędkarzy. Główny pas turystyczny zaczyna się w Kojtrynach, przez Nasy, Rukławki do Najdymowa na wschodnim brzegu. Na zachodnim noclegu można szukać w Wilimach.

Jezioro Dadaj kusi hotelami, ośrodkami turystycznymi, liczną agroturystyką, pensjonatami, polami namiotowymi, pomostami i plażami. Aktywni mogą wypożyczyć tu sprzęt wodny by podziwiać uroki warmińskich terenów z żaglówek czy kajaków. Ten kto przyjedzie tu zimą może uprawiać żeglarstwo lodowe na bojerach (w 2005 r. odbyły się tu Mistrzostwa Świata i Europy Juniorów w Żeglarstwie Lodowym, w klasie DN i Ice Optimist) lub może „ogrzać” nasze jezioro razem z morsami, którzy w każdy weekend zapraszają do wspólnych kąpieli.

Gatunki ryb, które można złowić w jeziorze Dadaj to: szczupak, okoń, sandacz, leszcz, płoć i sielawa. Wędkarstwu sprzyja urozmaicona linia brzegowa. Od zachodu brzegi są zalesione. Jest jeziorem zasobnym w różne gatunki ryb, ale trzeba poznać ten zbiornik by złowić duże okazy. Za to nie ma najmniejszego problemu aby nawet ci mało doświadczeni i mniej wymagający wędkarze złowili coś mniej okazałego na patelnię. Gospodarzem jeziora jest Gospodarstwo Rybacko-Wędkarskie Olsztyn. Pozwolenia można kupić, miedzy innymi, w Wilimach i Biskupcu. Jezioro Dadaj to jedno z lepszych łowisk okoni w województwie warmińsko – mazurskim. Szczupaki oraz węgorze najliczniej występują w części południowej jeziora, przy wypływie rzeki Dadaj. Dadaj jest również dobrym łowiskiem białej ryby, które najlepiej biorą na kukurydzę lub białe robaki po wcześniejszym nęceniu.

Jezioro Dadaj to piękne duże jezioro blisko Olsztyna. Jest tu dobra infrastruktura do plażowania, odpoczywania i do wędkowania. Jest tak dużo wody, że spokojnie można pływać żaglówką lub motorówką. Tu mona odpocząć i naładować baterie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 7

Scroll to Top